ÇELİK HASIR
Responsive image

ÇELİK HASIR NEDİR ?


Çelik hasır, S220 çeliğinden soğuk çekme yöntemi ile çekilip nervürlenerek imal edilen, yüksek dayanma gücüne sahip ve genellikle inşaatlarda kullanılan bir beton çeliğidir. Çelik hasır çubukları, Bst IVb veya uluslar arası ölçütlere göre Bst 50/55 (RK), karbonu düşük normal St I demirinin soğukta işlem görerek (soğuk haddeden geçirilerek) çekilmesi ve bu sırada özel olarak nervürlenmesi ile elde edilir. Çelik hasırların imali, çekme sırasında tamburlara sarılan çubukların otomatik doğrultma ve kesme makinelerinde istenilen boylarda kesildikten sonra elektronik programlı punto kaynak makinelerinde dokunması sureti ile yapılmaktadır. Çelik hasır üretimi TS 4559, DIN 488,BS 4483, ASTM-A 497 ölçütlerine uygun olarak yapılmaktadır.

Q TİPİ ÇELİK HASIR AĞIRLIK TABLOSU


Responsive image

R TİPİ ÇELİK HASIR AĞIRLIK TABLOSU


Responsive image

ÇELİK HASIRIN KULLANILDIĞI YERLER


1 – Kat döşemelerinde Betonarme kat döşemelerinin geniş yüzeyli ve kalınlıklarının az olması sehim yapma riskini artırır. Değişken hareketli yüklere maruz olduklarından donatı seçimi ve işçiliği çok önemlidir.

2 – Toplu konutlarda Çelik hasırlar ideal bir toplu konut malzemesidir. Toplu konutlarda hız,zaman, kontrol ve kalite önemlidir. Döşemeler simetrik olduğundan döşemesi kolaydır.

3 – Baraj ve kanallarda Çelik hasırlar özel olarak üretilebildiğinden kanaletlerde bükülerek kullanıldığı gibi bükme makinasında bükülerek kanallarda seri olarak uygulanmaktadır.

4 – Zemin betonlarında Zemin betonlarında alternatifi yoktur. Donatı olarak mutlaka çelik hasır kullanılmalıdır. Beton pahalı bir malzemedir. Donatı onu korumaktadır. Zeminde ısı farklarından dolayı genleşmeler olur. Beton esneme kabiliyeti olmadığından çatlar. Çatlaklardan dolayı oynama hızlanır. Betonlarda oyuklar meydana gelir ki hiç istenmeyen birşeydir.

5 – Prefabrik yapılarda Prefabrik elemanlar ince ve kalıpla seri üretilen malzemedir. Yüksek mukavemet li ve her noktasının kaynaklı oluşu ile tercih edilmektedir.

6 – Metro ve tünel inşaatlarında Tünel inşaatları demir işçiliğinin en zor olduğu yerlerdir. Kalın kesitli çelik hasırlar tünel inşaatlarının vazgeçilmez donatısı olmuştur.

7 – Beton boru üretiminde Beton borularda seri üretilen demir işçiliğinin zor olduğu elemanlardır. Bu nedenle çelik hasır borularda vazgeçilmez donatı olarak kullanılmaktadır.

8 – Saha ve yol betonlarında Saha kaplamalarında yol yapımlarında düzgün yapısı ile rakipsizdir. İşçilik istemez. Paspayı kullanarak bindirmeli şekilde döşenerek kullanılabilir.

9 – Tünel kalıp sisteminde Tünel kalıp sistemi depreme dayanıklı hızlı konut üretim sistemidir. Döşeme ve duvarlar betonarme ve bütündür. Demir işçiliği zaman aldığından çelik hasırlar kısa zamanda döşendiğinden inşaatın hızı artmaktadır.

10 – Perde ve istinat duvarı yapımında Perde ve duvarlar donatı işçiliğinin zor olduğu yapılardır. Özel boylarda üretilerek kalıp içine yerleştirmek son derece kolaydır. İşçilikten büyük tasarruf sağlanır.


ÇELİK HASIR AVANTAJLARI


1 - Malzemeden Tasarruf : Çelik hasır emniyet gerilmesinin normal inşaat demirinden yaklaşık iki kat fazla olması, çelik hasır kullanılması halinde normal inşaat demirine (STI) nazaran %40 çıvarından ağırlık tasarrufu sağlamaktadır. STI demirinden, beton 160 için Ve = 1400 kg / cm2 iken çelik hasırında bu miktar Ve; = 2400 kg / cm2 olmaktadır Bu nedenle demir kesiti yarı yarıya azalmaktadır.

2 - Zamandan Tasarruf : Çelik hasırda kullanılan malzemenin azalması, plakalar halinde oluşu kolay taşınabilmesi ve montajının kolaylığı zamanı büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır.

3 - İşçilikten Tasarruf : Çelik Hasır 'da normal demirde olduğu gibi doğrultma, çubukları tel tel kesip pilye kırma, kanca yapma, döşemeye belirli aralıklarla yerleştirilip birbirine bağlama gibi işler yoktur. Çelik Hasırın ise kısa zamanda döşenmesi % 50 Tasarruf sağlamaktadır.

4 - Nakliyeden Tasarruf : Çelik Hasırlar standart (500 x 2.15) Tip ebadında imal edildikler için nakliyesi kolaydır. Demirden Tasarruf sağladığı için nakliye ücreti azalmaktadır.

5 - Paradan Tasarruf : Çelik Hasır 'da malzemenin yarıya yakın azalması, zamanın kısalması, işçilikten tasarruf ; Netice olarak bütün bunlar %10 - 20 arasında parasal tasarruf sağlamaktadır.

6 - Kalite Üstünlüğü : Çelik Hasırlar otomatik kaynak marinalarında istenilen ölçüde hassasiyetle imal edilmektedir. Çelik Hasır çubukları beton içinde homojen bir dağılım göstermekte böylece çekme kuvvetlerinin düzgün bir şekilde alınması sağlanmaktadır. Çubukları nervürlü ve birbirine kaynaklı oluşu aderansı artırmakta, beton içerisindeki çubukların kayması önlenmekte yapıda olabilecek çatlaklar, korozyon ve sızıntılar giderilmektedir.

7 - Çelik Hasır TSE Belgelidir : Çap ve Boy Standardı bulunmaktadır dolayısıyla boydan ve çaptan zayiat verilmez inşaatlarda olumsuz görüntü arzeden demir artıklarına rastlanmaz.
Bootstrap
Responsive image
X
Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek için yasal çerezler kullanıyoruz. Bilgi için ÇEREZ POLİTİKASI ve GİZLİLİK POLİTİKASI bölümlerimizi inceleyiniz.
Anladım